reklama

A predsa sa točí, však Galileo Galilei?

Keď sme na začiatku novoveku bránili svoju predstavu o geocentrizme, akákoľvek zmienka o jej opaku bola len veľmi ťažko prijateľná. Chápanie Zeme ako hlavnej osi, okolo ktorej sa všetko točí, bolo jednoznačnou pravdou, pre ktorú niektoré tvrdšie povahy kresťanskej cirkvi neváhali obetovať ani vedcov, ktorým to až tak jasné nebolo. Prijať nový názor by narušilo celú stabilitu doterajšieho vnímania našej dôležitosti nad priestorom, biblické tvrdenia o Zemi ako strede vesmíru zohrávali svoju úlohu. Museli by sme prestať veriť nášmu zmyslovému vnímaniu, ktorým jasne vidíme pohyb okolo nás, nie náš. Zmenili by sa podstatné veci... Zaujímavé je, že nakoniec pod váhou dôkazov a množstvom otvorených ľudí sme to predsa dokázali. Dokonca tento krok teraz chápeme ako posunutie civilizácie ľudstva dopredu. Ako niečo pozitívne, hoci za cenu obetí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dnes si už ťažko predstavíme skostnatenosť myslenia v otázke vedeckého poznávania sveta. Pri pohľade na výdobytky minulého storočia to nie je ani možné. Naučili sme sa brať nové veci prirodzenejšie, posunuli sme svoju civilizáciu. Ako to je však pri našom vnímaní cudzích a rozdielnych pohľadov na život, štýl prejavu či motto konania...? Niekedy sa naozaj zdá, že od doby začiatku novoveku prešlo ešte málo času na to, aby sme sa dokázali poučiť a zmeniť na vlastnej chybe. Je pre nás ešte stále náročné, ba nie sme často ani ochotní prijať teóriu heliocentrizmu v inej podobe, v inom človeku.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kameň úrazu je v našej istote. Práve pre uvedomovanie si ťažkostí, ktoré sprevádzali hľadanie určitej veci, si niekedy dokážeme byť „na pevno“ istí o jej pravde. Pri natrafení na niečo odlišné sa nám už nechce (alebo máme málo odvahy) tento fakt prehodnocovať.  

Ktorýsi zo spisovateľov zameraných na psychológiu človeka, pozorujúc fenomén pocitu istoty v pravdivosť svojho názoru u väčšiny ľudí, poukázal na zaujímavý jav. Pluralitu právd vysvetľuje na obraze štvorca, ktorý ma každú zo svojich strán rozdielne nakreslenú. Jedna je vyjadrená vlnitou čiarou, druhá je zubatá, tretia vypuklá a posledná rovná. Ak pri každej strane stojí človek, dokáže vidieť jednu stranu štvorca, pri dobrom postavení maximálne dve. Jeho vnímanie štvorca je pravdivé, hoci nie celistvé. Pri stretnutí sa so susedným človekom ho bude presviedčať o tom, že strany obrazca sú nakreslené buď vlnovkovito, zubato... Záleží od miesta, na ktorom stál. Skutočnosť, že štvorec môže mať aj iný tvar steny, môže pochopiť až vtedy, keď bude ochotný prísť na pozíciu druhého pozorovateľa. Každý z nich mal pravdu, ktorá však vystihovala len časť celku, nie celok.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pluralizmus názorov pôjde súbežne s našou existenciou. Či si to pripustíme alebo budeme proti nim bojovať. Ak však pochopíme, že pravda druhého človeka nám môže len pomôcť získavať celistvejší obraz toho, za čím všetci ľudia túžia, kráčajú..., dokážeme byť nielen tolerantnejší, ale aj naše poznanie sa bude rozširovať rýchlejšie. Nemusí sa všetko točiť okolo jedinej osi našej Zeme. Možno obiehame okolo Slnka, alebo celá sústava okolo niečoho iného.

Ale na to sme už prišli. Čakajú nás však iné objavy. Človek vedľa nás je ich najlepším žriedlom. Už len komunikovať a skúsiť byť pritom aj otvorený novému...

Pavol Zuffa

Pavol Zuffa

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcem si tvoriť ideály, ale pritom neidealizovať život... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu